Lista želja za upis u srednju školu

Lista želja – Video upustvo za popunjavanje

Nakon polaganja male mature i objavljenih konačnih rezultata, na red je došla lista želja koju je potrebno ispuniti.

Sledeći korak za male maturante, dok na red ne dođe upis u srednje škole, jeste popunjavanje liste želja, čime se budući srednjoškolci odlučuju kojim putem će krenuti u nastavku svog obrazovanja. Lista želja za upis u srednju školu popunjava se 29. i 30. juna od 8 do 15 časova. Termine ostalih upisnih aktivnosti pogledajte ovde.

Postoje pravila koja je potrebno ispoštovati kako bi lista želja bila ispravno popunjena. Takođe, uz nekoliko saveta, popunjavanje liste želja za upis u srednje škole biće još uspešnije.

Lista želja za upis u srednju školu

lista-zelja

Primer popunjene liste želja

Na listi želja nalaze se polja u koja se upisuje:

• šifra obrazovnog profila
  • naziv škole
  • naziv obrazovnog profila

Šifra obrazovnog profila

Šifra obrazovnog profila nalazi se u Konkursu za upis u srednje škole. Šifra mora biti upisana onako kako je napisana u Konkursu – latinicom, a OBAVEZNO proveriti tačnost upisane šifre, jer je ona najznačajniji podatak na listi želja. U Konkursu se nalazi ispred naziva obrazovnog profila i sastoji se od 11 znakova, odnosno slova i brojeva.

Naziv škole

Naziv škole se upisuje u naredno prazno polje pored šifre željenog obrazovnog profila. Naziv škole se upisuje kako bi se lakše proverila šifra obrazovnog profila pri sastavljanju liste učenika kada se vrši raspoređivanje po školama. U Konkursu se naziv škole nalazi iznad ispisanih smerova. Škole su u Konkursu raspoređene po opštinama u kojima se nalaze.

Naziv obrazovnog profila

Naziv obrazovnog profila predstavlja dodatnu informaciju kako bi se ustanovilo da je obrazovni profil, koji je naveden šifrom, željeni smer te srednje škole. Na listi želja mora se ispisati celokupan naziv obrazovnog profila, onako kako je ispisan u Konkursu. Naziv obrazovnog profila se nalazi u Konkursu odmah pored šifre obrazovnog profila.

Sve tri stavke koje se moraju upisati, moraju se poklapati, a šifra, naziv škole i naziv obrazovnog profila nalaze se u Konkursu za upis u srednje škole.

Na listu želja može se nabrojati najviše 20 obrazovnih profila.

Pored informacija vezanih za željene srednje škole i obrazovne profile, lista želja se sastoji i od upisivanja podataka o učeniku i dodatnih informacija važnih za upis u srednju školu.

Svaki učenik pre polaganja testova u okviru završnog ispita dobio je jedinstvenu šifru. Ta šifra se upisuje i na listu želja, u vrhu. Ispod toga, potrebno je upisati naziv osnovne škole koju završava učenik, a pored i mesto u kom se osnovna škola nalazi.

Nakon ispisivanja ovih informacija, potrebno je napisati ime i prezime učenika koji sastavlja listu želja, kao i ime jednog od roditelja. Za svaku ovu informaciju određen je posebno polje.

Dodatne informacije važne za upis u srednje škole, koje učenik mora da upiše na listu želja su:

• Da li mu je potreban učenički dom? – odgovara se obeležavanjem polja DA ili NE.
  • Da li ima mogućnost pristupa internetu? – odgovara se obeležavanjem polja DA ili NE.
  • Pol učenika koji sastavlja listu želja – odgovara se obeležavanjem polja M ili Ž.

Savete o tome kako odabrati srednje škole od kojih će se sastojati lista želja, pogledajte OVDE.

Nakon predavanja liste želja, sledi raspored učenika po školama, odnosno redosled kandidata za upis u srednju školu. Detaljnije o tome pogledajte OVDE.

Važna napomena:

* Popunjenu listu želja mora potpisati jedan od roditelja, zato je potrebno da učenici dođu sa jednim od roditelja u školu na dan kada se popunjava lista želja.