Kako pobediti stres u tinejdžerskom dobu?

06/11/2019 10:03

Kako pobediti stres u tinejdžerskom dobu?

Danas se proslavlja Nacionalni dan svesti o stresu, a evo šta treba da znate.

Stres je danas broj jedan okidač za brojne bolesti, a nisu pošteđeni ni stariji ni mladi. Stres može da deluje parališuće, prilikom polaganja testova, pismenih zadataka ili odgovaranja, a svaka reakcija tela na stres (leptirići, drhtanje ruku, suva usta, preznojavanje, nervoza, nesanica…) ostavlja duboki trag na naše telo.

Zato je važno da prepoznate uzroke stresa i da pokušate da ih umanjite ili da ih izbegnete, ako je to ikako moguće.

Stres kod tinejdžera

1. Za tinejdžere najveći stres predstavlja onaj koji se tiče škole i to u 83% slučajeva.
  2. Usled stresa, 35% tinejdžera pati od nesanice, 26% se prejeda ili pak nema apetit.
  3. Kada su pod stresom 36% tinejdžera oseća umor, dok 31% čak oseća napetost i anksioznost.

Svi tinejdžeri iskuse određenu dozu stresa, ali velika količina može da utiče na koncentraciju, fokus, uspeh u školi, na samo učenje i međuljudske odnose. Uz to, stres izaziva nesanicu, anksioznost, depresiju, a može da izazove i preskakanje srca, glavobolje, bolove u stomaku, praćene mučninom i povraćanjem.

Uz to, prevelika količina stresa utiče na memoriju, na promene u dnevnim aktivnostima, može da izazove izolaciju i na posletku depresiju.

Zbog svega ovoga veoma je važno naći mehanizme odbrane od stresa. U tome vam može pomoći i školski psiholog. Stoga, ukoliko osetite da usled stresa ne možete normalno da funksionišete, nemojte se plašiti da potražite stručnu pomoć!

06/11/2019 10:03