Na današnji dan rođen Isidor Bajić

10/08/2015, 10:51

Na današnji dan rođen Isidor Bajić

Na današnji dan, 10. avgusta 1878. godine, u Kuli je rođen srpski kompozitor, pedagog i osnivač prve muzičke škole u Novom Sadu, Isidor Isa Bajić.

Već u osnovnoj školi je pokazivao internesovanje za muziku, a svoj talenat je iskazao prvi put u šetom razredu osnovne škole, kada je počeo sa komponovanjem. Ubrzo je počeo da se bavi i komponovanjem, kada je dve godine kasnije osnovao đački hor čiji je bio dirigent.isa-bajic

Muzičku akademiju je završio u Budimpešti, a nakon povratka u Novi Sad počinje da radi kao nastavnik narodnog i crkvenog pevanja u Velikoj srpskoj pravoslavnoj gimnaziji (današnjoj Gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj”).

Dok je predavao u gimnaziji držao je i časove violine, klavira i tamburice.

Isidor Bajić je 1909. godine osnovao prvu muzičku školu u Novom Sadu.

Narodne melodije, koje je skupljao, poslužile su mu kao inspiracija za mnoge kompozicije za klavir i horska dela. Osim toga, naodna melodija je deo i njegovog najpoznatijeg dela – opere “Knez Ivo od Semberije”.

Isidor Bajić je preminuo 16. septembra 1915. godine u Novom Sadu.

Više o životu Isidora Bajića pogledajte OVDE.

Biografije ostalih značajnih ličnosti, možete pročitati OVDE.

10/08/2015, 10:51