Na današnji dan rođen Šarl Bodler

09/04/2017 09:49

Na današnji dan rođen Šarl Bodler

Na današnji dan, 9. aprila 1821. godine, rođen je jedan od najuticajnijih i najboljih francuskih pesnika 19. veka, Šarl Bodler.

Rođen je u Parizu, a kada je njegov otac umro, a majka se preudala, očuh je pokušao da ga usmeri na školovanje prava ili diplomatije. Poslat je u Vojnu školu u Lionu, ali je on ipak odabrao književnu karijeru.

Kada se vratio u Pariz zapao je u dugove i različite probleme, zbog čega ga je očug poslao na put u Indiju 1841. godine, sa kog se vratio nakon 10 meseci. Pošto je dobio svoje nasledstvo počeo je da živi boemskim životom, zbog čega je većinu bogatstva potrošio za nekoliko godina.

Uskoro je postao politički aktivan, pa je 1848. godine učestvovao i u revoluciji, nakon čega se povlači u sebe i posvećuje svom radu. Njegov prvi objavljeni rad – “Salon iz 1845” izazvalo je pozitivne reakcije kritike i umetničke zajednice.

Postao je poznat nakon objavljivanja zbirke pesama “Cveće zla”, koja je dugo bila zabranjena.

Više o životu “Prokletog pesnika” – Šarla Bodlera pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

09/04/2017 09:49