Na današnji dan,15. oktobar, preminuo Danilo Kiš

15/10/2018, 14:09

Na današnji dan,15. oktobar, preminuo Danilo Kiš

Na današnji dan, 15. oktobra 1989. godine, umro je jedan od najvećih srpskih pisaca novije književnosti, Danilo Kiš.

Danilova dela prevedena su na mnoge svetske jezike, a dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.

Rođen je u Subotici, 22. februara 1935. godine, od oca Eduarda Kiša, mađarskog Jevrejina i majke Milice Dragićević, – Crnogorke.

U Novom Sadu je živeo i pohađao prvi razred osnovne škole, a zatim se preselio u Mađarsku. Tamo je završio osnovnu školu i dva razreda gimnazije.

Nakon što su mu oca odveli u Aušvic, 1944. godine, preselio se sa ostatkom porodice u Cetinje, gde je završio školovanje.

Na Filozofski fakultet u Beogradu upisao se 1954. godine, a diplomirao je na katedri za opštu književnost, kao prvi student, u septembru 1958. godine.

Bio je u braku sa Mirjanom Miočinović od 1962. do 1981., a nakon braka je živao sa Paskal Delpeš.

Umro je u Parizu, a sahranjen je u Beogradu.

Kišova najpoznatija dela su: “Mansarda”, “Bašta, pepeo”, “Peščanik”, “Grobnica za Borisa Davidoviča”, “Rani jadi”, “Enciklopedija mrtvih”, “Čas anatomije”.

IZVOR:nationalgeographic.rs

15/10/2018, 14:09