Niš: Novi smer u Elektrotehničkoj školi

20/05/2016 15:35

Niš: Novi smer u Elektrotehničkoj školi

Elektrotehnička škola “Nikola Tesla” u Nišu će ove godine upisati prve đake na novi smer – električar, koji traje tri godine.

Specifičnost ovog smera je to što će učenici, koji ga budu pohađali, imati priliku da tokom nastave mnogo toga nauče u praksi u firmama – što predstavlja model približan dualnom obrazovanju.

Odnos praktične i teorijske nastave biće drugačiji – jer će učenici tokom prve dve godine provoditi dva dana nedeljno na praksi u kompanijama, dok će u trećem razred provoditi tri dana učeći u praksi.

Praksa će se odvijati u 13 preduzeća u Nišu, među kojima su i “Elektrodistribucija” i “Džonson elektrik”.

Đaci će imati priliku i da postanu stipendisti preduzeća koja su uključena u njihovo srednjoškolsko obrazovanje, a i prilikom zapošljavanja u tim firmama – oni će imati prednost.

Biće otvoreno samo jedno odeljenje za školovanje električara u ovoj školi, u kom će biti mesta za 30 učenika.

Kroz konkretan rad učenici će steći znanja i veštine za izvođenje elektroinstalaterskih radova, za popravku i održavanje kućnih elektro-uređaja i za održavanje industrijske elektro-opreme.

Kroz dodatne predmete imaće priliku da steknu znanje o ugradnji savremenih instalacija kao što su protivpožarni sistem nadzora, interfona i drugih.

Ovakvo odeljenje u Srbiji će pored niške “Tesle” imati još samo ETŠ “Mihajlo Pupin” iz Novog Sada.

Model za novi smer je preuzet iz nemačkog sistema obrazovanja, a ima i skoro sve elemente dualnog sistema obrazovanja.

20/05/2016 15:35