Novi uslovi upisa: Teže do četvorogodišnje škole

26/08/2015 13:47

Novi uslovi upisa: Teže do četvorogodišnje škole

Za upis u srednju školu do sada je bilo potrebno samo završiti osnovnu školu, odnosno položiti malu maturu.

Upisivanje u određenu srednju školu zavisilo je samo od toga koliko bodova učenik nosi iz osnovne škole. Bodovi su se računali na osnovu proseka na kraju šestog, sedmog i osmog razreda, a sabirali su se sa bodovima koje je učenik dobio na maloj maturi, nakon polaganja testova.

Od ove godine, osmaci će se susresti sa novim uslovima za upis u srednje škole. Novina je da neće svako moći da upiše četvorogodišnju srednju školu.

Za upis u srednju školu u trajanju od četiri godine biće potrebno ispuniti jedan uslov, a to je posedovanje najmanje 50 bodova na kraju osnovne škole.

Novi uslovi bi trebalo da podstaknu učenike da imaju što bolji uspeh u osnovnoj školi, jer 70 od 100 bodova donosi prosek ocena. Pored toga, od naredne školske godine biće popunjeno više odeljenja u trogodišnjim, stručnim školama.

26/08/2015 13:47