Razlike između srpskog nastavnika i njegovog kolege u drugoj državi

24/07/2014 09:17

Razlike između srpskog nastavnika i njegovog kolege u drugoj državi

Prema najnovijim istraživanjima, nema velike razlike između srpkog nastavnika i nastavnika iz druge zemlje, pokazuje Međunarodno istraživanje nastave i učenja Talis.

U svakoj zemlji je ispitano oko 20 direktora i nastavnika iz svake od 200 škola. Ukupno je oko 106.000 ljudi ispitano. U Srbiji je na upitnike odgovorilo 3.857 nastavnika u školama.

Nastavnici koji predaju đacima između 11 i 16 godine u Srbiji, veoma su slični nastavnicima iz drzgih zemalja. Sličnost se ogleda u sledećem:

• vole svoj posao,
  • otvoreni su za svaku vrstu komunikacije, ali ne sarađuju dovoljno sa kolegama,
  • imaju osećaj da nisu dovoljno cenjeni u svojoj profesiji.

Većinu nastavničke profesije čine žene, 66% u Srbiji a 68% u Evropi, u starosti od 43 godine.

Što se tiče direktora škole, u Evropi su to većinom muškarci oko 50. godine života, sa diplomom fakulteta, dok je u Srbiji suprotno, to su većinom žene, sa završenim fakultetima.

Prema istraživanju, najstariji nastavnici su u Italiji a najmlađi u Singapuru, a najviše vremena u učionici provedu nastavnici iz Čilea a najmanje u Norveškoj.

Po završetku istraživanja, nastavnici su dobili odrešene preporuke kako da unaprede svoj rad u školama u kojima predaju.

razlike između nastavnika

24/07/2014 09:17