Na današnji dan preminuo Martin Luter King

04/04/2017 09:12

Na današnji dan preminuo Martin Luter King

Na današnji dan, 4. aprila 1968. godine, preminuo je afroamerički borac za građanska prava tokom 50-ih i 60-ih godina prošlog veka, Martin Luter King.

Rođen je 15. januara 1929. godine u Atlanti (SAD). Nakon osnovne škole, srednju školu je završio u kraćem roku – jer je zbog inteligencije i sposobnosti preskočio dva razreda. Već sa 15 godine upisao je Morhaus Koledž i stekao diplomu iz sociologije, da bi ubrzo nakon toga upisao i Krozer Teološku Bogosloviju.

Postao je baptistički sveštenik sa diplomom doktorata iz teolofije, koju je stekao na Univerzitetu u Bostonu.

Pročitajte neke od najzanimljivijih citata Martina Lutera Kinga!

Njegova prva akcija u okviru borbe za građanska prava bio je bojkot javnog prevoza – “Bojkot autobusa Montgomerija”, kada je afroamerička aktivistkinja za ljudska prava bila uhapšena jer nije ustupila mesto belcu u autobusu.

Martin Luter King je organizovao i “Marš na Vašington” u kom je učestvovalo više od 250.000 ljudi, a tada je održao i svoj poznati govor “Imam san”.

Više o životu i borbi za građanska prava Martina Lutera Kinga pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

04/04/2017 09:12