Na današnji dan preminuo Sandro Botičeli

17/05/2017 11:08

Na današnji dan preminuo Sandro Botičeli

Na današnji dan, 17. maja 1510. godine, preminuo je jedan od najpoznatijih renesansnih umetnika, firentinski slikar Sandro Botičeli.

Rođen je 1445. godine pod imenom Alesandro Mariano Filipepi, a kasnije je dobio nadomak Sandro Botičeli – od reči “botticello”, što znači – malo vinsko bure.

Iako je bio nestašno i nemirno dete, previše oštroumno i nestrpljivo da bi išao u školu, Botičelijev talenat je brzo primećen. U početku je učio zlatarski zanat, a nakon toga je bio tri godine učenik Fra Filipa Lipija.

Uspeo je da se poveže sa nekim od vodećih porodica u firenci, među kojima je bila i porodica Mediči, za koju je Botičeli radio skoro celog svog života. Brzo je stekao dobru reputaciju i karijera mu je išla uzlaznim putem, pa je zajedno sa drugim poznatim umetnicima bio pozvan od strane pape Siksta IV da 1481. godne u Rimu oslikava novosagrađene Sikstinske kapele u Vatikanu.

Više o životu i stvaralaštvu jednog od najgenijalnijih umetnika u istoriji – Sandra Botičelija – pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

17/05/2017 11:08