Umetnička škola – Niš

Telefon: 018/523-543
Website: umetnickaskolanis.com
Email: umetnickas.nis@gmail.com

Umetnička škola u Nišu je najstarija umetnička škola u Srbiji. Osnovana je 1948. godine pod nazivom Škola za primenjenu umetnost. Učenici koji upisuju ovu školu mogu birati između 4 smera: tehničar dizajna tekstila, tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda, tehničar dizajna grafike i likovni tehničar.

Školu pohađa oko 32o učenika, raspoređenih u 16 odeljenja. Škola poseduje savremeno opremljene i modernizovane učionice i kabinete za izvođenje nastave, biblioteku, stolarsku radionicu. Prijemni ispit polaže se iz predmeta slikanje, vajanje i crtanje.

Mnogi učenici koji su završili Umetničku školu, danas su ugledni stvaraoci, neki od njih su: Milija Nešić, Svetomir Arsić Basara, Vladimir Todorović, Tanasije Uzunović, Miodrag Nogomi, Miroljub Stamenković i mnogi drugi. Škola organizuje i vannastavne aktivonsti za svoje učenike. Od 2011. godine otvorena je radionica za izradu nakita.

SMEROVI - Umetnička škola - Niš

Područje rada: Kultura, umetnost i javno informisanje

BODOVI ZA UPIS 2018/2019 - Umetnička škola - Niš

Tehničar dizajna tekstila  20
 Tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda  20  —
 Tehničar dizajna grafike  20  —
 Likovni tehničar  20  —

KONKURSI OD PRETHODNIH GODINA - Umetnička škola - Niš

Tehničar dizajna tekstila  20  437.92
 Tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda  20  461.74
 Tehničar dizajna grafike  20  511.26
 Likovni tehničar  20  462.14

Tehničar dizajna tekstila  20  367.98
 Tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda  20  443.00
 Tehničar dizajna grafike  20  491.47
 Likovni tehničar  20  457.25

Tehničar dizajna tekstila  20  466.52
 Tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda  20  466.74
 Tehničar dizajna grafike  20  518.56
 Likovni tehničar  20  499.75

UPIS U UMETNIČKU ŠKOLU

Svi učenici koji žele da upišu umetničku školu likovne oblasti rangiraju se na osnovu:

1. uspeha na prijemnom ispitu (za umetničke škole)
  2. uspeha na završnom ispitu
  3. uspeha u prethodnom školovanju

Prijemni ispit za upis u umetničku školu likovne oblasti polaže se iz tri dela:

• Crtanje
  • Slikanje
  • Vajanje

Prijemni ispit za umetničke škole održava se pre završnog ispita. Svaki deo nosi po 160 bodova, što znači da svaki kandidat može da osvoji maksimalno 480 bodova.