Na današnji dan rođen Đura Jakšić

08/08/2018, 14:03

Na današnji dan rođen Đura Jakšić

Na današnji dan, 08. avgusta 1832. godine u Srpskoj Crnji, rođen je pisac i slikar, Đura Jakšić.

Rođen je svešteničkoj porodici u Srpskoj Crnji. Nakon završene osnovne škole i niže gimnazije u Segdinu, odlazi u Temišvar da uči slikanje. Bio je student umetničke akademije u Pešti, 1848. godine ali je napušta usled revolucionarnih događaja.

Nakon povratka u rodni grad, uči slikarstvo kod čuvenog slikara tog perioda, Konstantina Danila.

U revoluciji je učestvovao kao dobrovoljac, a nakon što je poražena, napisao je: “Ah, zašta ginusmo i stradasmo – a šta dobismo!”

Nemaština koja je usledila, naterala ga je da menja poslove, pa tako i mesta boravka. Usledio je i povatak u Beč, gde nastavlja da se bavi slikarstvom i da se kreće u umetničkim krugovima sa Brankom Radičevićem i Đurom Daničićem.

Njegov poetski prvenac objavljen je u Serbskom letopisu 1853. godine.
Krajem 1855. nastanio se u Kikindi i živeo od slikarstva.

Piše pesme i štampa ih u Sedmici pod pseudonimom Teorin. U Novi Sad je prešao 1856. godine, podstaknut povratkom prijatelja sa kojima je drugovao u Beču koji se okupljaju oko novosadskih listova Sedmica i Dnevnik.
Godine 1857. godine seli se na jug Srbije gde je radio kao seoski učitelj i kao gimanzijski profesor.

Bio je svestrani umetnik i rodoljub, dramski pisac i slikar.

Bolovao je od tuberkuloze.

Umro je u Beogradu, 16. novembra 1878. godine.