Back to homepage

V beogradska gimnazija – Beograd (Palilula)

petabgdgimAdresa: Ilije Garašanina 24, Beograd (Palilula)
Telefon: 011/3236-367
Website: www.vbeogradska.edu.rs
Email: [email protected]

Za godinu osnivanja uzima se 1905. godina kada je osnovana Prva ženska gimnazija. U tadašnje vreme mnogi ljudi koji su imali moć donošenja odluka, nosili su se mišlju da nije potrebno otvarati školu za devojke, a one koje su se u retkim slučajevima obrazovale, morale su da dobiju odobrenje vlasti za školovanje u muškoj gimnaziji. Posle dužih rasprava na tu temu ipak je donesena odluka o osnivanju Prve ženske gimnazije. U tom periodu školovala se samo jedna devojka u muškoj gimnaziji.

Nije teško zaključiti koliki je značaj imala ova škola u emancipaciji žena u društvu. Današnja, Peta beogradska gimnazija je dva puta preseljavana da bi 1938. godine bila smeštena u zgradu u kojoj se i sada nalazi.

U sklopu vannastavnih aktivnosti organizovan je rad sekcija: bibliotečka, dramska i sportske sekcije.

Nakon gimnazije moguć je upis u bilo koju visokoškolsku ustanovu ili fakultet.

SMEROVI - Peta beogradska gimnazija - Palilula

Društveno-jezički smer  120  88.84

Prirodno-matematički smer  150  84.92
 Društveno-jezički smer  120  83.16

***Napomena: Ukoliko mislite da postoji neka greška u navedenim informacijama molimo Vas da nas kontaktirate preko kontakt forme.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

najnoviji
najstariji najviše glasova
Dzoni
1 mesec ranije

Da li ce renoviranje skole biti gotovo do 1. Sept i da li je izasao spisak odeljenja?

2 meseci ranije

Jel neko upisao?? Ja sam na prirodnom

Reply to  neko

ja sam upisala, ali drustveni 😆

Neko
Reply to  892

i ja sam društveni upisao

tara
2 meseci ranije

Da li ce se zbog renoviranja povecati poeni potrebni za upis.

Cvele7
2 meseci ranije

Da li neko moze da mi kaze ako zna koja gimnazija je po gradivu najlaksa,gde su dobri nastavnici i drustvo ?

Reply to  Cvele7

Po gradivu sve iste u zavisnosti od smera. Sve ostalo je individualno ,nekome je tesko u 1.nekom lako..po meni 14. Je ok ako imas bodove

Cici
2 meseci ranije

Moze li mi neklo ukratno opisati skolu,nastavnike,drustvo,da li je tezak drustveni smer…Planira li neko da je upisuje ove godine ?

Reply to  Cici

Ja planiram ove godine prirodni smer, ali sam cula da se smerovi ne razlikuju mnogo…Znam ljude koji idu u ovu skolu i svi su mi je toplo preporucili. Kazu da nije bas najlaksa, ali ako se lepo rasporedis sve mozes da stignes. Profesori, koliko sam cula, su vecinom okej, ali uvek ima izuzetaka kao i u svakoj skoli. Drustvo je bas raznoliko,dolaze ljudi iz svih krajeva grada, i sigurno ces naci bar jednu osobu sa kojom ces se druziti.. Preporucujem da pogledas i forume na internetu mozda ce ti i to pomoci. 🙂

Reply to  Cici

Društveni je ok,dosta laksi od prirodnog,i drustvo je extra

3 meseci ranije

Planira li neko ove godine upisati prirodni smer? Sta mislite hoce li padati broj bodova?

NepoznatiLik

Ja mislim da nece.

Reply to  Lena

Ja isto planiram prirodni smer…Nadam se da hoce,ali sve zavisi od toga kako budemo uradili prijemni

Nat
Reply to  Lena

Ja sam razmisljala o petoj, prirodnom smeru, ali i dalje nisam sigurna da li je bolja 5. ili 14. gimnazija. Ako si iz Bga, mozes li da mi napises nesto vise o 14. ako znas, jer nisam odande pa ne znam kakva je koja gimnazija. Hvala!

Mina
Reply to  Nat

Bolja je 14, nastavnici su korektniji i dobro predaju, a ne traže puno. Sem izuzetaka. Ne znam kako stojiš sa fizičkom, salu nemamo pa ne radimo. Nadam se da sam pomogla.

Reply to  Nat

Ako hoces da prodjes bez nekog veceg maltretiranja onda je cetrnaesta idealna.Peta koliko sam se raspitivala mnogoo zahtevna pa deca uce muzicko i likovno danima ,ono sto je trojka u petoj to je petica u cetrnaestoj( trose vreme na gluposti).Da imam bodove za 14. ne bih razmiljala o petoj,meni su ove dve skole bas u kraju.E sad ako nisi odavde i trebas putovati mnogo do skole,savet upisi gimnaziju koja ti je najbliza.Mnogi uceni ljudi iz unutrasnjosti nisu videli petu i cetrnaestu pa su vrhunski strucnjaci iz svoje oblasti.Isti je program za prirodni smer u svakoj gimnaziji ,do tebe je koliko… Učitaj još »

Reply to  Nat

Zaboravila sam da dodam peta se renovira i casovi se odrzavaju u dve,tri osnovne skole od 15-21 h , ( kraj radova navodno krajem godine) nezgodno ako imas trening,jezik ili neku drugu aktivnost

Inv1sible
1 godina ranije

Otkud sada i informaticki smer kada na sajtu mupa nije uopste bila ponudjena 5 kao jedna od gimnazija sa ovim smerom.

Sanja
Reply to  Inv1sible

I nema… Posebno odelj je za biolog i hemiju, a ne it

Inv1sible
Reply to  Sanja

Kolko ja znam da citam gore pise ucenici sa posebnim sposobnostima za racunarstvo i informatiku.

Reply to  Inv1sible

Ispravljena je greška.

ana
1 godina ranije

da li ima dom za ovu skoluu

Natasa Radulovic
1 godina ranije

Da li je zaista krenuo i bio-hemijski smer u Vasoj skoli? Kod mog sina u osnovnoj je jedna profesorka najavila 4 odeljenja u celoj Srbiji, od kojih dva u Beogradu, ali deca nisu upamtila koje su tacno gimnazije u pitanju, pa Vas molim za odgovor. Hvala.

rada
1 godina ranije

u pitanju su V i XIII, prijava je bila do 17,05, moja čerka se prijavila , prijemni je 01,06

Rada
Reply to  rada

ispravka –VIII gimnacija i V gimnazija

pavel

bice u petoj i osmoj,rijave su zavrsene,bice odeljenje do 20 ucenika

Sofija
2 godine ranije

Da li ima dom?

Marko
3 godine ranije

U tekstu ste napisali da za prirodno-matematicki smer ima 150 mesta, a u tabeli pise 180. Da li su zaista povecali broj odeljenja ili je to samo greska u kucanju?

3 godine ranije
Reply to  Marko

Tekst je važio za konkurs od prethodne godine, podaci u tabeli su tačni. Hvala na ispravci 🙂