Upis u srednje škole: Koliko je bodova potrebno za željenu školu?

04/03/2016 14:29

Upis u srednje škole: Koliko je bodova potrebno za željenu školu?

Od početka drugog polugodišta učenici osmog razreda u osnovnim školama širom Srbije počeli su sa pripremama za polaganje male mature.

Mala matura se sastoji od polaganja tri testa:

• Test srpskog/maternjeg jezik
  • Test iz matematike
  • Kombinovani test

Svaki od testova maksimalno nosi po 10 bodova, dok 70 bodova maksimalno učenici mogu imati na osnovu uspeha na kraju šestog, sedmog i osmog razreda.

Polaganje male mature predstavlja zvanično završavanje osnovnog obrazovanja, a bodovi koji se dobiju nakon polaganja predstavljaju glavni kriterijum za upis u srednju školu.

Bodovi za upis!

Kako bi upisali željenu srednju školu maturanti moraju položiti malu maturu, ali ako žele da upišu neku četvorogodišnju srednju školu – samo polaganje neće biti dovoljno.

Od ove školske godine upis u četvorogodišnje srednje škole pretpostavlja ispunjen jedan glavni uslov, a to je – minimalno 50 bodova nakon polaganja male mature.

Izračunajte bodove koje imate na osnovu uspeha u školi!

Učenici koji ne ispune ovaj uslov i ne skupe 50 bodova moći će da upišu srednje škole u trajanju od tri godine.

Naime, sadašnji osmaci su prvi koji kao uslov za upis u srednju školu u trajanju od četiri godine imaju određen broj bodova.

Tako maturanti sada moraju skupiti najmanje 50 bodova koje dobijaju na osnovu uspeha u šestom, sedmom i osmom razredu i na osnovu polaganja tri testa u sklopu male mature.

Kako bi se što bolje pripremili za polaganje male mature, mogu vežbati na novim online testovima koji se nalaze OVDE.

Arhiva prošlogodišnjih testova za malu maturu nalazi se OVDE.

Pogledajte i:

Spisak svih državnih srednjih škola u Srbiji!

04/03/2016 14:29

najnoviji
najstariji najviše glasova
Despot Markovic
6 godine ranije

Koliko bodova treba za IT skolu u smeru 3D modelovanja, nebitno u kom gradu u Srbiji ?

Uros
7 godine ranije

Imam 98 poena da li mogu medicinsku?

mesi
Reply to  Uros

Sa tim brojem bodova naravno da mozes. Pronadji ovde medicinsku skolu koju zelis pa vidi u tabeli koliko bodova je bilo potrebno prethodnih godina: https://srednjeskole.edukacija.rs/drzavne-srednje-skole

Lazar
7 godine ranije

Zdravo,ja sam u 7. razredu isao na popravni iz matematike. Da li se racuna prosek il ne? Jer kada sam izracunao ocene iz 7.prosek mi je bio 4,00. Da li se racuna ili ne?

duki
Reply to  Lazar

Trebalo bi da se racuna.

Jelena
7 godine ranije

Zašto, pravilo da ucenici koji imaju 50 i manje bodova moraju da upisu treci stepen nije vazilo, i prosle godine? Imala sam preko 75 bodova i upala sam u treci stepen Medicinske skole, kakav je to bezobrazluk, ali sto je najveća caka NEMOGUĆE JE PREBACITI SE U ČETVRTI STEPEN!!! Nego vam na početku godine slože priču kako je vaš smer tražen i kako je dobro što ste to upisali. A da ne pricam da ako neko želi da upise i četvrtu godinu vandredno mora da podigne kredit, jer se svaki ispit placa. Ništa kod njih nije za dzabe, ali inače… Učitaj još »

Stefan
7 godine ranije

Koliko bodova treba za Građevinsku Visoko Gradnja?

Dajana

“Mocice”
Onda se nesto ocekuje od nas, mladih.