181 godina Prve kragujevačke gimnazije

20/10/2014 10:00

181 godina Prve kragujevačke gimnazije

Prva kragujevačka gimnazija danas će obeležiti 181 godinu postojanja. Ovo je najstarija gimnazija u Srbiji u kojoj se nastava odvija na srpskom jeziku, te predstavlja školu od posebnog nacionalnog značaja.

Na svečanost koja se organizuje u gimnaziji doći će i ministar prosvete Srđan Verbić, a pre svečanosti će sa učenicima razgovarati o temi “Kako se u Srbiji možete baviti naukom”.

2008. godine je ova gimnazija proglašena za školu od posebnog nacionalnog značaja. Osnovana je 1833. godine, nakon što je Srbima Hatišerifom iz 1830. godine dozvoljeno da osnivaju svoje škole, bolnice, štamparije i poštu.

Iste godine, inicijativom Vuka Karadžića i Dimitrija Isailovića, osnovana je i “Verhovna” ili Viša škola u Beogradu, koju su pohađali i kneževi sinovi Milan i Mihailo. Knez Dimitrije se 1833. godine preselio u Kragujevac, i đaci su krenuli sa njim.

Tako je Velika škola počela sa radom 1833. godine, a imala je jednog profesora i 34 učenika. Dve godine kasnije, nazvana je Gimnazija. Tad je imala četiri profesora i četiri razreda, a 1838/39. godine dobila je i peti razred.

Izvor: Blic

20/10/2014 10:00