Srednje obrazovanje kao obavezno do 2030. godine?

26/07/2017 15:20

Srednje obrazovanje kao obavezno do 2030. godine?

Za sada je u Srbiji za sve građane obavezno samo osnovno obrazovanje, a roditelji čija deca ne pohađaju nastavu u osnovnoj školi mogu biti kažnjeni.

Međutim, prema rečima šefice Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju, Slavice Đukić Dejanović, sve zemlje potpisnice Agende moraće da uvedu obavezno srednje obrazovanje do 2030. godine.

Postoji mogućnost, kako navodi Dejanovićeva, da se osnovno školsko obrazovanje produži na devet godine, koliko traje u većini evropskih zemalja, ili na čak 10 godina, pa bi u tom slučaju dve godine predstavljale usmereno srednje stručno obrazovanje.

Svih 200 država koje su potpisale Agendu UN pred sobom imaju određene ciljeve koje moraju ispuniti, pa je tako i pred Srbijom 17 ciljeva, među kojima je samo jedan izmena u osnovnom i srednjem obrazovanju.

Preostalih 16 ciljeva odnose se na smanjenje siromaštva, zdravu životnu sredinu, popravljanje sistema zdravstva, zapošljavanje, bolji standard stanovništva i slično.

26/07/2017 15:20