Kako je nastala Sahara?
Povezane objave
Priroda ima svoje zakone, koji mogu biti potpuno nepredvidivi. Njene promene su nekada potpuno nezamislive, pa je tako i istorija Sahare – gotovo za nepoverovati.
Na severu Afričkog kontinenta nalazi se najveća pustinja na svetu – Sahara. Njena površina, od preko 9 miliona kilometara kvadratnih, nekada, ne tako davno, nije bila prekrivena (samo) peskom.
Prema britanskim naučnicima koji su istraživali istoriju Sahare, na tom mestu se nekada nalazilo najveće jezero slatke vode, koje je nosilo naziv – Mega Čad.
Kada je ovo jezero presušilo nastala je sada najveća pustinja na svetu. Naučnici tvrde da je isušenje ovog jezera trajalo oko 4.000 godina. Naime, vlažni period na severu Afrike naglo se zaustavio pre oko 5.000 godina, kada je počelo i jezero Mega Čad da se isušuje, dok je gotovo u potpunosti nestalo pre oko 1.000 godina.
Iako je nekada bio najveći izvor vode na Zemlji, s obzirom na to da se prostiralo na 360.000 kvadratnih kilometara, isparilo je i nestalo. Međutim, zahvaljujući tome što je isparilo ovo jezero – amazonske šume su počele da rastu i da se šire. Pesak koji je ostao nakon isparenja Mega Čada poslužilo je kao prirodno đubrivo koje je do amazonskih šuma stizalo preko Atlantskog okeana.
Od Mega Čada ostalo je malo jezero koje se nalazi između država Čad, Nigerije i Kameruna i koje se prostire na zemljištu od 366 kilometara kvadratnih.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*