Danas je Svetski dan pismenosti

08/09/2015 15:23

Danas je Svetski dan pismenosti

Današnji dan predstavlja svetski dan pismenosti, koji je 17. novembra 1965. godine proglašen od strane UNESCO-a.

Svetski dan pismenosti se slavi u svim državama koje su članice Ujedinjenih nacija, a cilj je da se istakne značaj pismenosti, kako za pojedinca, tako i za zajednicu i društvo.

Prvi put se Svetski dan pismenosti obeležio 8. septembra 1966. godine.

Prema podacima koje ima UNESCO, 775 miliona odraslih ljudi ima problem sa minimalnom pismonošću, jedan od pet odraslih je još uvek nepismen, dok taj broj čine u većini žene, odnosno dve trećine.

U svetu 60, 7 miliona dece ne pohađa školu, dok je još veći broj onih koji zapošnu školovanje pa prekinu ili neredovno pohađaju nastavu.

Najnižu stopu pismenosti, prema UNESCO-u, imaju Južna i Jugozapadna Azija, nakon kojih se hnalazi subsaharska Afrika i arapske države.

Najnižu stopu pismenosti na svetu imaju Burkina Faso (12,8%) i Mali (19%), a prema izveštaju zaključuje se da je uzrok tome izuzetna siromašnost ovih država.

U okviru proslave ovog dana u svetu se organizuju različite manifestacije i programi sa ciljem da se što veći broj ljudi opismeni. Ujedinjene nacija imaju različite programe, kao što je “Obrazovanje za sve” ili “Decenija pismenosti“.

08/09/2015 15:23