Od septrembra u školama 11 novih profila po dualnom modelu

14/05/2018 14:12

Od septrembra u školama 11 novih profila po dualnom modelu

U novoj školskoj godini, u srednje stručne škole u Srbiji, biće uvedeno 11 novih obrazovnih profila po dualnom modelu, navode iz Ministarstva prosvete. Novi profili uvedeni su u skladu sa potrebama tržišta rada i obuhvataju oblasti hotelijerstva, turizma, građevine, informacione tehnologije, mašinstva i elektrotehnike.

Novi obrazovni profili

Novi obrazovni profili po dualnom modelu su: elektrotehničar informacionih tehnologija, operater osnovnih građevinskih radova, tehničar mehatronike, turističko – hotelijerski tehničar, tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina, mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje, operater u prehrambenoj industriji, kuvar, konobar, mesar, cvećar-vrtlar.

Po modelu dualnog obrazovanja od naredne školske godine, 2018/19., radiće 84 škole u 59 gradova širom Srbije.

Prošle godine, u saradnju je uključeno 200 kompanija, a akcionim planom Vlade Srbije od naredne školske godine, predviđa se uključenje 300 kompanija.

U ovim kompanijama, đaci uče kroz rad. Dok se teorijsko znanje stiče u školskim klupama, veštinu upravljanja znanjem steći će u ovim kompanijama i realnom radnom okruženju.

14/05/2018 14:12