Osmi razred završava više od 69.000 đaka

11/05/2015 15:37

Osmi razred završava više od 69.000 đaka

Završni ispit, koji se održava od 15. do 17. juna, ove godine polagaće nešto više od 69.000 osmaka. Na ovaj ispit moraju izaći svi, jer u suprotnom neće imati dokaz da su završili osnovnu školu.

Ove godine je sistem bodovanja drugačiji od prethodnog. Tako testovi na završnom ispitu nose po 10 bodova, odnosno 30 ukupno, dok uspeh od šestog do osmog razreda nosi najviše 70 bodova.

Test iz srpskog (maternjeg) jezika održava se u ponedeljak 15. juna od 10 do 12 časova, test iz matematike narednog dana – 16. juna, a kombinovani test 17. juna.

Zadaci koji se budu našli na testovima biće potpuno nepoznati i ne nalaze se u zbirkama za pripremu, iz kojih se osmaci spremaju za polaganje male mature.

Preliminarni rezultati završnog ispita biće poznati 19. juna, dok će nakon toga uslediti period rezervisan za prijem i rešavanje žalbi, dok će konačni rezultati izaći 25. juna.

Popunjavanje i predaja liste želja zakazani su za 26. i 27. jun, a konačan raspored učenika po školama i upis po redu su od 5. do 7. jula.

Prijemni za učenike koji konkurišu za umetničke škole, ustanove ili odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima (filološka gimnazija, matematička gimnazija…) održava se od 30. maja do 12. juna.

Izvor: Tanjug

11/05/2015 15:37