Povezane objave
Na današnji dan, 14. januara 1742. godine, u Giniču (London) preminuo je engleski astronom i geofizičar, Edmind Halej.
Rođen je 8. novembra 1656. godine u Londonu. Studirao je na Oksfordskom univerzitetu. Sa 20 godina otplovio je u južni Atlantik sa ciljem da napravi što precizniji katalog zvezda južne hemisfere. Svoj zvezdani katalog objavio je 1678. godine, a u njemu se nalazila 341 zvezda.
Prvi je utvrdio da se komete periodično pojavljuju na nebu – 1682, 1601 i 1551. godine, a predvideo je i da će se ona pojaviti i u narednom periodu – 1758, 1835. i 1910. godine. Upravo zbog toga, njemu u čast, ova kometa je nazvana Helejeva kometa.
Imao je priliku da upozna i Ser Isaka Njutna 1684. godine na Univerzitetu u Kembridžu, kom je pomogao oko razvoja zakona gravitacije. Helej je uredio knjigu “Psilosophiae naturalis principia mathematica” (“Matematički principi filozofije prirode”) koju je napisao Njutn i objavio je 1687. godine.
Prvu meteorološku kartu napravio je 1686. godine, koja je pokazivala raspored preovlađujućih vetrova u svetskim okeanima, kao i magnetske karte Atlantskog i Tihog okeana – 1701. godine.
Edmund Halej bio je direktor Griničke opservatorije i kraljevski astronom. Početkom 19. veka pisao je o putanjama planeta i otkrio je kako se zvezde kreću, shvatio ih i objasnio kao sunca, a naše Sunce kao zvezdu.
Među drugim njegovim značajnim delima nalaze se i “Katalog južnih zvezda”, “Pregled astronomije kometa”, “Teorija magnetskog kompasa”.
U astronomiji je opisao parabolične orbite 24 komete koje je posmatrao u periodu između 1337. i 1698. godine i pokazao da su tri toliko slične da moraju biti jedna ista kometa – koja je kasnije i nazvana Halejeva kometa.
Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*