Na današnji dan rođen srpski naučnik Milutin Milanković

28/05/2017 11:15

Na današnji dan, 28. maja 1879. godine, rođen je srpski naučnik Milutin Milanković.

Milutin Milanković je bio matematičar, astronom, klimatolog, geofizičar, građevinski inženjer, doktor tehnoloških nauka i profesor na univerzitetu. Bio je osnivač katedre nebeske mehanike na Beogradskom univerzitetu.

Prvo doprinos Milutina Milankovića nauci jeste delo Kanon osunčavanja Zemlje, u kom su opisane klime svih planeta Sunčevog sistema. Nakon toga, objasnio je dugoročne promene klime na Zemlji koje su uzrokovane promenama položaja Zemlje u odnosu na Sunce. Ova teorija je danas poznata kao Milankovićevi ciklusi. Njom je objašnjeno postojanje ledenih doba u prošlosti, kao i klimatske promene na Zemlji koje se mogu očekivati u budućnosti.

Milanković je osnovao planetarnu klimatologiju izračunavajući temperature gornjih slojeva Zemljine atmosfere, temperaturne prilike na Merkuru, Veneri, Marsu i Mesecu, kao i dubinu atmosfere ostalih planeta.

Postao je redovan profesor Univerziteta u Beogradu 1. oktobra 1909. godine, a na toj funkciji je bio narednih 46 godina, nakon čega se penzionisao. Iako je bio veoma poštovan i cenjen profesor, njegovo najveće interesovanje bilo istraživanje.

Srpska kraljevska akademija je 1941. godine izdala Milankovićevo najznačajnije delo – zbirku njegovih naučnih radova, pod nazivom “Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledenih doba”.

Godine 1920. Milanković je izabran za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, a 1924. godine postao je redovni član. Bio je i dopisni član Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti od 1925. godine, član Nemačke akademije Naturalista „Leopoldine“ u Haleu, kao i član mnogih naučnih društava kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

Preminuo je 1958. godine u Beogradu od moždanog udara, a sahranjen je u rodnom Dalju.

Više o životu Milutina Milankovića pogledajte ovde.

Biografije drugih značajnih istorijskih ličnosti nalaze se ovde.

28/05/2017 11:15

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Pretraga