Velika matura za sadašnje osmake

15/12/2014 13:29

Velika matura za sadašnje osmake

Ministarstvo prosvete uvešće veliku maturu 2018. godine koju će prvi put polagati generacija koja 1. septembra 2015. godine upiše srednju školu, odnosno sadašnji učenici osmog razreda.

“Ako uspemo da donesemo koncept velike mature do 1. septembra 2015. godine, onda će generacija koja tada upisuje srednju školu prva polagati ovaj ispit” izjavila je pomoćnica ministra prosvete Zorana Lužanin.

Velika matura biće sačinjena od obaveznog dela koji bi verovatno bio srpski jezik, matematika i strani jezik, dok bi izborni deo zavisio od toga na koji fakultet učenik planira da se upiše. Ovakvo završavanje srednje škole zamenilo bi sadašnje prijemne ispite na fakultetima.

Strategija razvoja obrazovanja i Zakon o osnovama sistema obrazovanja predviđaju primenu velike mature do 2020. godine, a ministar prosvete Srđan Verbić je veliku maturu najavio još početkom ove školske godine.

Izvor: Blic

15/12/2014 13:29