Na današnji dan rođen Jovan Dučić

17/02/2017 09:21

Na današnji dan rođen Jovan Dučić

Na današnji dan, 17. februara 1871. godine, rođen je jedan od najznačajnijih pesnika srpskog modernizma, diplomata i filozof, Jovan Dučić.

Rođen je u Trebinju, u siromašnoj seljačkoj porodici. Osnovnu školu je završio u rodnom grad, nakon čega se seli u Mostar gde upisuje srednju trgovačku školu.

Svoju prvu pesmu je objavio u Somborskom listu “Golub” 1886. godine – “Samohrana majka”, nakon čega je objavljivao pesme u novosadskom “Nevenu” i časopisima “Bosanska vila” i “Nova Zeta”.

U Sarajevu upisuje učiteljsku školu, koju je završio u Somboru, kada se zainteresovao i za izučavanje maternjeg jezika, istorije i književnosti.

Pročitajte najzanimljivije citate Jovana Dučića!

Svoju prvu pesničku zbirku “Pjesme” objavio je 1901. godine u Mostaru, kada se predstavio kao specifičan liričar i vanredna pojava u srpskoj književnosti.

Među njegovim najpoznatijim i najznačajnijim delima nalaze se pesme “Otadžbina”, “Oj Bosno”, kao i prozna dela “Jutra sa Leotara”, “Blago cara Radovana” i drugo.

Više o životu Jovana Dučića – najvećeg filozofa među pesnicima i najvećeg poete među filozofima, pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

17/02/2017 09:21