Otkriće fosila titanosaurusa u Egiptu pokazuje drevnu vezu Evrope i Afrike
Povezane objave
Iako mislimo da je egipat pretežno prekriven peskom, istraživači su otkrili kompletan fosil afričkog dinosaurusa iz perioda Kasne krede koji je pomogao da otkrijemo najstariju vezu između Evrope i Crnog kontinenta.
Dinosaurus je dobio ime Mansourasaurus shahinae, a pripada grupi Titanosaurusa. Iako ova grupa uključuje gigantske vrste kakvi su Dreadnougthus i Argentinosaurus, ovaj afrički rođak je znatno manji, a bio je težak kao današnji afrički slon.
Bilo kako bilo, u pitanju je veoma važno otkriće za afričku palaentologiju, ali ostala su brojna otvorena pitanja kao što su koje su sve životinje živele u Africi u to doba?
Afrički dinosaurusi
Većinu stvari koje smo dosad naučili o dinosaurusima iz doba Kasne krede, naučili smo iz fosila pronađenih u Gobi pustinji, Patagoniji i Severnoj Americi. Ipak, postoji masivna rupa u našem znanju, kada su u pitanju dinosaurusi na afričkom tlu.
U tom trenutku kada je pronađeni fosil dinosaurusa bio živzapravo, Afrika se već odvojila od Severne Amerike, što je dovelo do drugačijih evolutivnih puteva. Ipak i dalje postoji veo misterije o povezanosti vrsta u Severnoj Africi i Evropi.
Naime, pronađeni fosil je sličniji onima u Evropi i Aziji, nego dinosaurusima u severnoj Africi i Severnoj Americi. Izgleda da poslednji afrički dinosaurusi nisu bili sasvim izolovani, kako se ranije pretpostavljalo.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*