Usvojen Zakon o dualnom obrazovanju, a kada stiže u škole?

08/11/2017 14:19

Usvojen Zakon o dualnom obrazovanju, a kada stiže u škole?

Zakon o dualnom obrazovanju, koji se odnosi na unapređenje srednjeg stručnog obrazovanja, usvojen je na sednici Narodne skupštine.

Zakonom se uređuje sistem među zainteresovanim stranama, sa jedinstvenim ciljem da mladim ljudima omogući sticanje i teorijskih znanja u školama i praktičnih znanja u realnom radnom okruženju u kompanijama koje prate tehničko-tehnološki razvoj. Na ovaj način učenici stiču i veštinu upravljanja znanjima.

U procesu učenja i evaluacije učestvuju nastavnik praktične nastave (koordinator učenja kroz rad) i licencirani instruktor iz kompanije (sa položenim didaktičko-pedagoškim veštinama) koji zajedno realizuju, prate i procenjuju učeničko postignuće.

Veoma je bitno naglasiti da ovim Zakonom učenik nije u radnom odnosu već u procesu sticanja dela kompetencija koje se odnose na učenje kroz rad, a deo su propisanog nastavnog plana i programa.

Kako javlja Tanjug, dualno obrazovanje bi trebalo da bude obavezno u svim srednjim školama do 2019. godine.

08/11/2017 14:19