Na današnji dan preminula Desanka Maksimović

11/02/2017 10:16

Na današnji dan preminula Desanka Maksimović

Na današnji dan, 11. februara 1993. godine, preminula je srpska pesnikinja Desanka Maksimović, veoma značajna za afirmaciju ženskog literarnog stvaranja.

Rođena je 16. maja 1898. godine u selu Rabrovica kod Valjeva, ali se njena porodica brzo preselila u Brankovinu, gde je provela celo detinjstvo.

Gimnaziju je završila u Valjevu, a posle toga Filozofski fakultet u Beogradu. Nakon školovanja radila je kao profesor srpskog jezika u više škola u periodu od 1923. do 1953. godine.

Za svoj rad više puta je bila nagrađivana, pa je tako dobila Vukovu nagradu, Njegoševu nagradu, nagradu AVNOJ-a, a izabrana je i za počasnog građanina Valjeva.

Poeziju je počela da piše još u srednjoj školi, kada su joj publika i kritičari bili drugovi i drugarice iz razreda, koji su je hrabrili da nastavi.

Pročitajte najzanimljivije citate Desanke Maskimović!

Među njenim najboljim pesmama nalaze se: “Predosećanje”, “Strepnja”, “Prolećna pesma”, “Opomena”, “Na buri”, “Krvava bajka”…

Više o životu jedna od najznačajnijih srpskih pesnikinja – Desanke Maksimović pročitajte OVDE.

Biografije drugih značajnih ličnosti nalaze se OVDE.

11/02/2017 10:16