Kako su izgledale društvene igre u doba Rimljana?
Povezane objave
Prema tvrdnjama grčkog istoričara Herodota, društvene igre su nastale u Lidiji, u Maloj Aziji.
Međutim, tačno poreklo i vreme njihovog nastanka je nemoguće utvrditi.
Prve društvene igre
Poznato je da se Rimljani nisu mnogo razlikovali od ljudi današnjice, kada su društvene igre u pitanju.
Popularne su bile igre na tabli, koje podsećaju na današnji šah, riziko, igru “mice” ili “dame”. Pribor se sastojao od stola ili table – tabula lusoria, dve kocke – alea, žetona, piona – calculi, rađenih od kamena, kosti, gline, i pehara za mešanje kocki pre njihovog bacanja.
Tabla ili sto mogla je biti izrađena od kamena, drveta, gline, metala. Primerak opeke sa urezanim poljima čuva se u Narodnom muzeju u Požarevcu.
Pravila igre
U igri su učestvovala dva igrača, a pobednik je nazivan Imperatorom. Tabla je bila podeljena na različiti broj polja (15 x 13, 6 x 6, 7 x 7, 8 x 8, 9 x 9…), dok su kocke, kao i danas, imale oznake od 1 do 6. Najbolje bacanje su bile dve šestice -Venera, najlošije sa najmanjom vrednošću -Pas.
Koristili su se žetoni različitog oblika sa urezanim vrednostima. Mogli su se kretati različito, kao i figure u šahu, linearno, napred-nazad (ordinarii), i koso, skokovito (vagi), pomerajući se za onoliko polja koliko im je dozvoljavalo prethodno bacanje kocki, odnosno dobijena vrednost na njima.
Žetoni i kocke za igru nađeni su u naseljima, utvrđenjima, ali i u grobovima pokojnika različite starosne dobi.
Izvor: nationalgeographic.rs
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*