Koliko je tinejdžerima potrebno sati sna?

14/12/2020 14:23

Koliko je tinejdžerima potrebno sati sna?

Opšte je poznato koliko je san važan za psiho-fizičko zdravlje. Međutim, retko ko uspeva da se budi naspavan. A da li znate koliko je srednjoškolcima potrebno sati sna?

Psiholozi su složni u jednom: današnji tinejdžeri ne spavaju dovoljno. Manjak sna i nekvalitetan odmor mogu da dovedu do brojnih problema, uključujući i loše rasuđivanje, donošenje pogrešnih odluka kao i uspeh u školi.

Iz tog razloga, psiholozi sa depratmana iz Brigham Univerziteta odlučili su da sprovedu studiju, ne bi li videli koliko je optimalno potrebno sna tinejdžerima, kako bi pravilno funkcionisali.

Koliko srednjoškolci treba da spavaju?

Nakon praćenja navika spavanja kod skoro 2.000 učenika srednjih škola i nakon odrađivanja testova, pokazano je sledeće:

Desetogodišnjacima je potrebno između 9 i 9,5 sati sna.

Dvanaestogodišnjacima je potrebno između 8 i 8,5 sati sna.

Šesnaestogodišnjacima je optimalno potrebno 7 sati sna.

Sve manje od toga može da ima brojne zdravstvene posledice po organizam dece i tinejdžera. Naravno, svačije telo je individualno, ali naučnici su složni u tome da je potrebno koliko toliko pridržavati se navedenih broja sati, naročito tokom radne nedelje.

14/12/2020 14:23